Nočné mesto

Autor: Attila Vörös | 9.1.2019 o 20:46 | (upravené 9.1.2019 o 22:55) Karma článku: 1,04 | Prečítané:  151x

Po zotmení mesto nadobúda inú dimenziu. Ako keby ste ocitli niekde inde ako počas dňa. Treba vidieť a zažiť!

Ak ste už scestovaní a zostali ste niekde aj cez noc, tak ste už pravdepodobne aj vy zistili, že po zotmení  je všetko iné. Miesto nadobúda iný rozmer, inak vyzerá a máte z neho iný dojem.

Túto zmenu perspektívy odporúčam aj v prípade, ak prídete na výlet do Budapešti. Dá sa povedať, že všetky verejné budovy, mosty, pamätihodnosti sú vysvietené, čo dáva miestam iný nádych.

Odporúčam nasledovnú zhruba dvojhodinovú trasu prejsť pešo.

Začnite pri budove parlamentu. Sama o sebe je impozantnou dominantou mesta, je neprehliadnuteľná, veľká a krásne zrekonštruovaná tak ako aj priľahlé námestia.

 

Pokračujte popri nábreží, smerom na Margitin most.

 

 

Oplatí sa spraviť si vychádzku na Margitin ostrov. Je to ako si spraviť vychádzku do prírody s tým, že ste uprostred mesta.

Odporúčam si okrem fontány pozrieť aj vodnú vežu kúsok za mini zoo.

 

 

Následne po prejdení cez most sú rôzne trasy, ale všetky by mali ísť smerom k hradu (Budai Vár) a k Viedenskej bráne (Bécsi kapu). Odporúčam ísť po nábreží až po Batthyányiho námestie. Ak ste vyhladnutý, dajte si palacinky v palacinkárni na námestí.

 

Odtiaľ cez ulice Franklin, Szabó-Ilonka, Hunfalvy sa dostanete až k bráne. Občas sa obzrite späť, uvidíte nádherne žiarivé mesto.

Za hrad sa považuje oblasť, ktorá je obkolesená hradbami. Sídli tu prezident, vláda aj Maďarská národná galéria. Námestie Svätej trojice, Rybárska bašta, alebo aj reštaurácia známeho britského kuchára - to všetko tu je.

 

Z vrchu zídite dole po schodoch do Várkert bazáru, pokračujte po nábreží až k Reťazovému mostu. Prejdite cez neho na opačnú stranu a pokračujte po ulici Jozsefa Attilu až k námestiu Deák. Dominantou námestia je Budapest Eye - ruské kolo.

 

Potom nasleduje posledná zastávka pred tým ako prídete k parlamentu - Bazilika a námeste Sv. Štefana.

 

Ak sa vám nechce chodiť pešo, tak pre vás je tu možnosť si rezervovať miesto na lodi, kde popri chutnej večeri, budete môcť si prezrieť všetky pamätihodnosti v pohodlí a najedení.

Alebo vyskúšať autobus, ktorý sa plaví v strede Dunaja. Ale o tom viac nabudúce :)

Dôležité upozornenia: Reťazový most čoskoro uzavrú kvôli rekonštrukcii.

A zhasína sa o jednej v noci. Takže šup šup, do toho! :)

Prajem krásny večer!

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?